22/11/2025
Az Arduino, mint ötlet közel 20 éve pattant ki pár olasz „srác” agyából, hogy kisvártatva – sok nagyon szerencsés döntés (jó koncepció, nyílt forráskód, remek közösségi támogatás) eredményeként – elinduljon világhódító útjára.
Volt pár törés, pár kellemetlen helyzet az évek során, végig ott volt útkeresés is (IoT, aztán a Pro, az MKR sorozat, az OPTA), hogy egyre nagyobb (üzletileg fenntartható) szeletet hasítsanak ki több tortából is.
Aztán 2025 októberében hivatalosan is szerte kürtölték, hogy a Qualcomm felvásárolta az Arduino jogok javát, a technológiai tudást (know-how-t) és a „hivatalos” gyártási kapacitást birtokló/vivő vállalatot.
Hogy hogyan tovább? Ez ködös homályba vész. Az már látszik, hogy a változások elindultak (elsőre a felhasználói feltételek változtak, szigorodtak), a következő hónapokban nagy valószínűséggel jelentősen átalakítják a termékportfóliót. Opta, MKR sorozat szerintem kuka, pár PRO-vonalas egység marad brutális Qualcomm processzorokkal (erre a Q már egy kiváló példa), a nagyon egyszerű belépő szint, amit eddig az Uno/Nano/Mega2560 vonal vitt, talán megmarad, ha sikerül az alap oktatásba komolyan integrálniuk (USA viszonylatban). És végül, nullánál nagyobb esélyét látom, hogy a nyílt forráskódú jelleg megszűnik. Sajnos erre utaló „nyomok” is vannak az EULA-ban.
U.i.: Vault 1337 - informatika oktatás Magyar Arduino Labor és még pár kolléga összefogásával terveztünk összeülni a témában, de egyelőre többet találgatunk, mint tudunk. De azért figyelünk, és ha lesz rá igény, lesz információ, akkor megoldjuk, hogy újra lássatok minket! :-)