Sufni-PC

Sufni-PC Egy élhető informatikáért. Az oldal semmi másra nem hivatott, mint segítséget nyújtson az informatikát érintő kérdéseitekben.

Fő profilként a Teamviewer névre hallgató távsegítséges alternatíva népszerűsítése a célunk. Továbbá akciós, készletről fennmaradó termékek árusítása fog zajlódni a hírfolyamon ;). Isten hozott, kedves Látogató; ne habozz, ha tanácsra, segítségre volna szükséged!

Hallgatva az új idők csalogató/hívó szavára kísérleti jelleggel fut a Discord-szerver... egyelőre mikrofon nélkül, de sz...
18/07/2020

Hallgatva az új idők csalogató/hívó szavára kísérleti jelleggel fut a Discord-szerver... egyelőre mikrofon nélkül, de szép-lassan teljes lesz a “setup”... alapvetően 0-24 fut, de még nagyon kaotikus... igyekszünk stabil helyet találni, ahol zavartalanul üzemelhet több masina is egyszerre 🙂

Check out the Suffni-PC community on Discord - hang out with 1 other members and enjoy free voice and text chat.

02/05/2019

SSD-HDD fiaskó(?)

Mindenek előtt leszögeznénk: az SSD fantasztikus dolog. Egyszerűen kétségeket nem tűrően kötelező "alkatrész"; punk-tum! Hála a jóégnek, pár hónapja totálisan elérhető árkategóriát ütöttek meg ezek a mozgó alkatrészt nem tartalmazó meghajtók. Viszont: rohadtul nem arra hivatottak, amire használni akarják sokan. A hozzáálláson változtatni kellene: tehát egy ssd cefetül nem arra való, hogy több-száz gigányi nyaralásos képet/videót tárolj rajta. Nagyjából ennyi; ragozhatjuk tovább, de ahhoz, hogy egy rendszert hiánytalanul és boldogan futass egy tragacsnak mondható laptopon/PC-n, az SSD a megoldás, nem a RAM ... továbbá ehhez tökéletesen elég a 120 Gb-os kapacitású is. De bizonyos akciókban olcsónak tekinthető 256-os is létezik. Egy a lényeg; ennél nagyobb teljesen fölösleges, drága, és hasztalan. Tévhit, hogy mozgó alkatrészek híján "örökéletű" megbízhatóbb lenne és bátran tárolhatunk rajta adatokat. Pont annyira életképes, mint a többi adathordozó; ellenben brutálisan gyors. És többet ne is várjunk el tőle, mert ez épp elég és szemetgyönyörködtető.

Tehát, ha kicsit (látványosan-nagyon!!) "pöckölni" akarjuk a lassúcska gépünket: SSD-ről kell futtatni a rendszert. Az adattárolást meg mindenki úgy oldja meg, ahogy jónak látja, de ez ne legyen szempont egy kisebb ssd beszerelésének létjogosultság-vitájakor.

27/04/2019

Azon kivételes csoport tagja vagyok, akik a 0. perctől jelen vannak a világhálón. Minden egyes fejlődési szakaszt átéltünk, megéltünk. Amikor egy 1,2 Mb-os jpg-re, 56kbps sávszél’en jó esetben 20 kbps sebességgel perceket vártunk, és a képen kívül más már nem is fért a floppy-ra. Kiváltság volt a keresőmotorokkal való zsonglőrködés, a releváns tartalom kibányászása (ez ma sincs másképp; sőt!) és egy szűk társadalmi társulás volt ez. Fórumok, mirc, chat, fizetős ftp-k, tört FTP-k, 14 Mb-os szeletekre darabolt DivX filmek Rapidshare-en, Mega-n, stb... tekintélyt parancsolt az információ-sztrádán való navigáció... aztán egyre szélesebb körben elérhetővé vált az internet; az “átlagember” is jogosítványt kapott. Persze, azt senki nem kérdezte meg, hogy vajon milyen problémákba ütközhet az, hogy társadalmunk minden rétege hozzáférést nyerhet a legnagyobb tudás-, adatbázishoz. A probléma végülis önmagát igazolja: szemétdombon kapirgálhatsz órákon át, hogy valami értékelhetőt találj. A fejlődés nyomán szempillantás alatt ömlik a szenny az agyadba, mégis boldogsággal tölt el a tudat, hogy birtokosa vagy Te is, a titkok nagy tudója/őrzője vagy te is... hiszen néhány kattintásra vagy bármitől; disztingválni képtelenül jogot formálsz magadnak arra, hogy bölcsként tetszelegj, hiszen titkos csoportokba tömörülve huszadmagaddal olyan tévképzetekkel ámíthatjátok egymást, hogy nem látott olyat a világ. Igen, rólad beszélek, aki 8-10 órákat tölt a honlapok (inkább egy honlap) fogságában, és MP3.exe állományokat töltögetve elhiszi magáról, mindenhez hozzáférése van, amit ő képes is kihasználni, élni vele. Az már merőben mellékes dolog, hogy egy szót képtelen vagy helyesen leírni, hát még egy mondatot. És te írsz. Történeteket, verseket, egysoros, magvas gondolatokat, kisregényt.
Szóval Te, aki áhítattal bámultad 15 évvel ezelőtt, ahogy a scsi Pioneer DVD-íróm 2*-es sebességgel ezernyi zenét pörköl a szerb-csempész, 28 Ft-os Arita-ra, most a mámoros önteltséged szűk látóköréből ős-titkok tudójává lettél; mert a mindenegybenblog felnyitotta sötét elmédet; Te már nem vagy tudatlan, hiszen a dihidrogén-oxid a legveszélyesebb anyag a Földön! Ezt nem tudja senki, csak Te, illetve ti néhányan, akik emeltdíjas SMS küldésével vettetek kulcsot a tudás kapujához...

Hidd el, az értelem, a tudás internet nélkül is létezett, csak kényelmetlenebb, időigényesebb volt a kiaknázása. Az információ valóban bárki számára elérhető, viszont ennek puszta lehetőségétől okosnak, értelmesnek, zseninek vélni magunkat hajmeresztő önáltatás.

08/11/2017

Számítógép vásárlása

Sokan feldolgozták, illetve folyamatosan bombázzák a jónépet jobbnál jobb ajánlatokkal, tanácsokkal, mire is kell(ene) figyelni, mit kellene szem előtt tartani egy számítógépbe való "befektetés" kapcsán.

Sokan úgy vélik, hogy egy PC esetleg laptop megvétele hatalmas kiadás, illetve nagy beruházás. Ez - hála a jó égnek - , egyáltalán nincs így, sőt! Nem is vágnánk így bele hirtelen, kezdjük a legelején:

Mai viszonylatokban nem lehet elmenni a jelenség mellett, hogy minden háztartás alaptartozéka egy számítógép. A magyar állapotokat tekintve nagyon vegyes a felhozatal, a mai napig találkozunk 478-as, első generációs P4-es gépekkel; amit inkább pofozgatna ("pöckölgetne") felfelé az ügyfél; mintsem másikat vegyen. Induljunk ki abból, hogy mára az agp/ddr1 inkább nosztalgia jegyében tetszelegjen; és többe kerülne a leves mint a hús, és már nekünk sincs ínyünkre a szó legszorosabb értelmében szenvedni vele, hogy használhatóvá tegyük.

Első körben arra a kérdésre kell választ adni magunknak, hogy vajon mire szeretnénk használni számítógépünket? Ennél a pontnál kell egy elkeserítő tényt közölnünk, hogy bizony az egész technológia egyetlenegy dolog miatt fejlődik ilyen dinamikusan; az pedig a JÁTÉK. Semmi más. Szóval, aki azt mondja, hogy valami olcsó vacak kellene; "csak jáccásra a kölöknek", a legellentmondásosabb feltételt szabja meg. Bizony mondom, játékra pont, hogy súlyos(abb) anyagiakat kell mozgósítani, mint egy netezős, filmezős, zenélős egységre.

A másik sarkos pontja ennek az egésznek multi.cégek, akik újként eladnak olyan istentelenül hulladék konfigurációt, ami mindenre való annyi pénzért (100 ezrek), csak arra nem, amiért pont kiadna valaki ennyi pénzt rá.

A harmadik nagyon visszás pontja mindezeknek a marketing, a sznob réteg kiszolgálása. És ez az egész maszlag-kampány az átlagember szakavatatlanságára épít. Valahol szomorú dolog ez, de ebbe most ne is menjünk jobban bele.

A második kérdés, amit meg kell válaszolnunk (legalábbis aki minket felkeres, ezt kérdezzük) mennyit szánna rá a költségvetésből? Mielőtt mindenki félve, kétségbeesetten remegő hangon mondana egy -tól -ig határt, megnyugtatjuk a nyájas olvasót, a mindennapi, gördülékeny használathoz, ami még 4-5 évig biztosan kiszolgálja az átlagos igényeket, 20-30 ezer között már tökéletesen elegendő konfigurációkat lehet összeállítani. Ehhez jönnek az egyéb extrák, ha valakinek konkrétabb elképzelése van; (Adobe termékcsalád gördülékeny futtatása például), de ezen programok igénye esetén feltételezhető az a tudás is, ami rejtjelezi annak hardverigény-ismeretét. Ebbe se kell különösebben belefolyni; amit fontos megjegyeznünk, hogy ha nem a komoly, nagy játékok (GTA 5, PUBG, FF és társai) a célunk, akkor még véletlenül se fogadjunk el 60 ezer forint feletti árajánlatot. No, nem azért, mert becsapás lenne, vagy ilyesmi, hanem mert fölösleges pocsékolás. Amúgy van olyan alternatíva is, hogy jócskán 100 ezer alatt játékos masinát is ki lehet varázsolni kisebb-nagyobb komprumisszumokkal, de ez már nagyon specifikus igény, illetve a sznob-réteg porigalázása volna; külön fejezetet érdemlő. :p

Összegezvén: Mire kell a gép? Mennyink van rá? Esetleg valami tervünk a jövőre nézve, vagy egy saját elvárás ("10 évig még gép legyen!")? Ha végképp fogalmunk sincs, mit szeretnénk, mert a rengeteg infomrációból csak annak a kényszeres, görcsös érzése ragadt ránk, hogy kell egy gép, ne rejtsük véka alá: mi is bárkiben szívesen oszlatjuk a tanácstalanságot ;)

07/05/2016

Elmélet és gyakorlat között elméletileg nincs különbség; gyakorlatilag van!

24/04/2016

Számítógéppel sokkal egyszerűbben oldhatóak meg azok a feladatok, amiket nélküle meg se kellene oldani;)

23/04/2016

Próbáld ki!

Néhány alapvető billentyűkombináció, és futtatás-parancs, amivel gyorsabbá válik a kezelés, mintha egérrel babrálná az ember.
Alt+Tab = futó alkalmazások közti váltás

Windows+Tab = Win 7 fölött Aero felületen látványosabban válthatunk alkalmazások között

Windows+D = minden alkalmazás tálcára. (Asztal megjelenítése)

Windows+E = Sajátgép, Számítógép, Intéző.. ahogy tetszik

Windows+R = Futtatás parancs, ide néhány szó begépelésével közvetlenül érhetünk el sokmindent; néhány példa:

notepad =jegyzettömb
calc = számológép
mspaint = Paint elindítása
wordpad = Wordpad
msconfig = rendszerkonfiguráció
command = parancssor
mstsc = távoli asztali kapcsolat
msword = telepített Office esetén Word
regedit = Beállítás-szerkesztő (Registry)
wfs = Windows fax és képolvasó
------------------------------------------------------

Ctrl+P = nyomtatás
Ctrl+C = másol
Ctrl+X = kivág (fájlt adott helyről "ÁTHELYEZ", ha ...
Ctrl+V = beilleszt
Ctrl+a = Mindent kijelelöl
Ctrl-t nyomva tartva kedvünkre jelölgethetünk ki fájlokat

Böngészőben:
Ctrl+N = Új ablak
Ctrl+T= új lap (fül)
Backspace = A vissza gombbal egyenértékű
Ctrl+ + = Nagyítás
Ctrl+ - = kicsinyítés
Altgr+j = í (laptopoknál jól jön)
Ctrl+F4= Fül bezárása
Ctrl+Tab = Fülek közti váltás
Ctrl+Z = szerkesztőprogramoknál Visszavonás
Ctrl+J = Letöltések könyvtár
Ctrl+B = Könyvjelzők
Ctrl+H = Előzmények
Firefoxban: Ctrl+Shift+P = Privát böngészés indítása

Továbbá bármilyen karakter megjeleníthető ASCII-kódja alapján az Alt+Numerikus részen: 123.. = {
Pl: Alt+139= ő
Alt+130= é
Alt+160= á
Alt+161= í
Alt+162= ó
Alt+163= ú
----------------------------
Alt+F4 =aktuális alklamazás bezárása; Asztalon a kikapcsolás Lehetőségi ugranak fel.

Kijelölt fájlon F2 = Átnevezés

Kijelölt fájlon Delete = Törlés ( Ha van lomtár, akkor oda teszi)
Shift+Delete= Lomtártól függetlenül törli "véglegesen".

F5 = Frissítés (bárhol; Böngészőben is! ;) )
---------------------------------------------------------------

Nagy-hirtelen ennyi jutott eszünkbe; használja mindenki egészséggel! :)

20/04/2016

Honlapra fel! (?)

A félreértések elkerülése végett: nem szándékozunk belemerülni a HTML(5)/PHP/JAVA/Flash és társainak ismertetésébe, hanem néhány elsődleges információval szolgálunk a témában.

Tehát: sokakban megfogalmazódott már a gondolat, hogy tehetségükről, ambíciójukról beszámoljanak egy honlapon is. Rengeteg élhajhász "cég" orientálódott erre, hozzá kell tennünk, felettébb nagy sikerrel és haszonnal kecsegtetően. Mielőtt bárki kacérkodna a gondolattal, hogy saját honlapot szeretne, oszlassunk szét néhány tévhitet:

Ingyenes domain márpedig létezik! A jelenleg ingyenesen regisztrálható domain-végződések: tk, ml, ga, cf, gq
Miután sikeresen regisztráltunk (egy évre, ami hosszabbítható) egy domaint, pl.: sajathonlapom . tk ; választanunk kell egy Hosting-szolgáltatást; amely 0-24 hostolja, azaz elérhetővé teszi az oldalt. Itt is a bőség zavara fogadja a felhasználót, és általában a Hosting-ok akkor adnak ingyenesen tárhelyet, ha náluk regisztrálunk domain-t; ai persze nem ingyenes. Az általunk preferált Hosting a 000webhost; amely ingyenesen biztosít kisebb-nagyobb tárhelyet ügyfeleinek.
Említést érdemel néhány gusztustalan szolgáltató a témában: Simplesite, Forspi, Atw, webnode, gportal, hupont, stb... ezeknél a fő irányzék a reklámfelület. Továbbá a túl szorosra kötött kéz, amely nagyon kevés lehetőséget biztosít elképzeléseink képernyőre vetéséhez. Továbbá, ha bármilyen érdemi és hasznos funkciót szeretnénk, súlyos anyagi vonzata van.
No, de mit is kapunk ingyenesen, mégis reklámmentesen, és a teljességgel szabad kéz ölelésében a 000webhost-tól? CPanel, phpmyadmin, webmail, ftp, statisztika, parking, aldomain-ek, stb... Fölösleges belemenni, a lényeg, hogy a honlap kialakítása teljességgel a mi feladatunk és a honlapelemeket ftp-n keresztül töltjük fel. 1,5 gigabájt áll rendelkezésünkre, ami egy statikus (akár dinamikus) honlap esetében több mint hatalmasnak minősül. Természetesen számos cms-rendszer (is) telepíthető, testreszabható, úgymint Wordpress, joomla, blog-scriptek, fórum-motorok (phpBB, smf, stb...)... és akár egy Webshop is.

Hozzá kell tennünk, hogy ez az egész sokkal nagyobb szakértelmet kíván, mint egy Simlpesite-féle "megoldás", de egy Wordpress-motor kiépítése után gyerekjátékká válik a publikálás, interaktivitás, információ-áramoltatás :).
Természetesen, mivel ingyen biztosítanak számunkra egy teljesen testreszabható felületet a világhálón, valamilyen komprumisszumra nekünk is készen kell állnunk. Ilyen például az oldal struktúráját nem befolyásoló Hostinger-reklám jquery-ben (bezárható), és a limitált MySQL adatbázis-létrehozás, és a 99%-os elérhetőség 100% helyett. Ez éves szinten 2-3 nap kiesést jelent. :)

Mélyebben is bele lehetne menni a témába, de ezzel a leírással csak annyi a cél, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy az interneten nem az az arany, ami fénylik :) Inkább a gyilkos alóca a megfelelő metafora ;) Ha bárki késztetést érez eme bámulatos világ mélyebb megismeréséhez, bizalommal forduljon hozzánk. Segítünk. Ingyen. Hisszük, hogy a tudás mindenkié; de alázat nélkül nincs haladás.

Az informatika blődségei (1. rész): Partíciók.Regényszintű vitát lehetne generálni a particionálás hamis létjogosultságá...
20/04/2016

Az informatika blődségei (1. rész): Partíciók.

Regényszintű vitát lehetne generálni a particionálás hamis létjogosultságáról; de félreértés ne essék, egy percig sem vitaindító cikknek szánjuk. Ahogy eretnekséggel vádolták Galileit a Föld kereksége miatt; úgy viszonyulnak majd egyesek ehhez is. A kezdetekben, amikor még nem állt az átlagember birtokában sem program, sem tudás, sem igény, talán volt némi gyakorlati haszna a merevlemez felosztásának; és talán ez idegződött (gyepesedett) be kigyomlálhatatlanul a köztudatba. Nos: hangsúlyozva és kategorikusan kijelenthetjük, hogy a particionálgatásnak semmi értelme, semmi haszna; sőt! Ellenérvekként említsük meg, hogy a felhasználónak állandóan felügyelnie kell a rendszerpartíció kapacitását, változtatgatnia kell az alapértelmezéseket minden program telepítésekor, beállításakor. Ha a C-n hagy néhány gigabájtnyi adatot, amit át kell menteni: sokkal időigényesebb. Ha összeomlott rendszer alól kellene adatot menteni, meg van lőve az illető. És még sorolhatnánk. A klasszikus és kényelmes megoldás, ha egyáltalán nem particionálunk, így nem kell ügyelni a kapacitásra, a rendszert nem kell hangolni fájlmentések, írások vonatkozásában, nincs nagy cécó a fontos fájlok menekítésével. (pillanatok alatt terrányi adatmennyiség is mozgatható, ugye, egy partíción belül).

Ha gond lenne a rendszerrel, és újra kell telepíteni, nem formázunk. Felesleges. Egy PE rendszer segítségével töröljük az előző rendszerünk szemetét, egy mappába belehúzzuk a számunkra fontos dolgokat és mehet is a szűz, tiszta rendszer a gépre. Az egész művelet pillanatok alatt lezajlik, egy kisebb megszokást igényel, de megéri. (Nehéz volt feldolgozni az emberiségnek azt is, hogy a Föld gömbölyded).

Aki mélyebb affinitást érez a számunkra már egyetlen módszerként (főleg, ha a felhasználó adatainak a védelme a fő szempont) elfogadott megoldáshoz, bátran érdeklődhet.

Böngészők viadalaKényes téma, de nem mehetünk el mellette szó nélkül, mert rémisztő mértékben közrejátszik rendszerünk s...
15/11/2015

Böngészők viadala

Kényes téma, de nem mehetünk el mellette szó nélkül, mert rémisztő mértékben közrejátszik rendszerünk stabilitásában az internet-böngésző.

Csak azt tudjuk biztosan állítani, és javasolni, hogy melyiket NE használjuk. Ez pedig a méltatlanul (nem is értem) nagy népszerűségnek örvendő Chrome. A Google saját böngészője számítógépre optimalizálva nem a legelőnyösebb választás, hogy finoman fogalmazzunk. Android-on teljesen rendben van, nem is ágálok ellene, de Windows-on egyszerűen undorító, amit "művel".

Firefox és az Opera között folyik a verseny. Hol az egyik, hol a másik jobb. Aktuálisan az Opera vezet innováció, sebesség terén. Sajnos a FF is elindult ama rögös úton, ahol számtalan beépülő kiegészítő nehezítheti rendszerünk gyomrát. Természetesen az Operához is számos plugin létezik, de emezek nem bújnak meg a böngésző mögött, és indokolatlanul sem futnak felesleges feladatok (pl.: DownloadHelper), melyek haszonossága erősen kérdőjeles. ;)

Cím

Stádium Utca 14
Kecskemét
6000

Telefonszám

+36305502486

Weboldal

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni Sufni-PC új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése Sufni-PC számára:

Megosztás