25/06/2025
Szívás!
Egyik üzletben átálltunk egy nagyobb sávszélességű internetkapcsolatra. Az új vonal nem működött, és az eszközök újraindítása után sem volt változás. Hosszabb ügyintézés után sikerült elérni a szolgáltató műszaki részlegét, ahol kiderült: a telepítő technikus - a szóbeli tájékoztatással ellentétben - nem állította bridge módba a modemet.
A hiba távoli beavatkozással korrigálásra került, a kapcsolat működőképes lett. Hazatérés után derült ki, hogy két különböző SSH-alapú szoftver nem tudott csatlakozni. Másnap is fennállt a hiba, miközben minden más internetes szolgáltatás működött. Ez alapján felmerült a gyanú, hogy a szolgáltató valamilyen korlátozást alkalmaz az SSH porton. Alternatív portokkal is próbálkoztam, de eredménytelenül. Ekkor már protokollszintű szűrés lehetősége is felmerült.
Következő ötlet a VPN kiépítése volt. Ezt szürjétek. De az új kapcsolat sem jött létre. A TLS handshake nem történt meg. Érthetetlen volt, mivel más meglévő VPN-kapcsolatok tökéletesen működtek. A hiba reprodukálható volt egy másik, azonos operációs rendszerű gépen is, kizárva a kliensoldali konfigurációs problémát.
Ekkor már csak router jöhetett szóba. Annak újraindítása után azonnal helyreállt minden kapcsolat, beleértve az SSH-t és az új VPN-t is. NAT vagy session table túlcsordulás?
A kérdés adja magát: miért nem kezdtem a routerrel?
Azért, mert a hibajelenség előtt nem egészen 10 perccel már történt egy teljes újraindítás. Ilyen hibával - éves szinten 1-2 alkalommal - az én 8 éves routeremnél is találkoztam, de én naponta egy minimum tucat VPN vagy remote desktop kapcsolatot kezdeményezek.
Hogy egy "korszerű" eszköz ilyen rövid időn belül képes legyen ennyire "beragadni"!