JFEV Elektronika

JFEV Elektronika Háztartási kisgépek, szórakoztató elektronikai és egyéb elektronikai eszközök javítása, gyártása. Elérhetőségeim:
1212 Budapest Erdélyi utca 36. Jankó Ferenc

Üdvözletem!
40 évnyi tapasztalattal, gyakorlattal a híradástechnika és általános elektronikai körben működő magánvállalkozásom szolgáltatásait kínálom Önöknek már ezen a felületen is. Vállalom egyedi elektronikai és elektromechanikai készülékek, kisberendezések fejlesztését, gyártását, javítását. Nyitvatartási időben személyesen, vagy előre egyeztettet időben állok szíves rendelkezésükre. jfev21@i

ndamail.hu
Vagy telefonon: +36 70 389 4420
Kérem ezen számon csak 10-14 óra közt hívjanak munkanapokon.

13/01/2026

Tájékoztatom minden leendő ügyfelem, hogy elfogyott a jóindulatom. Aki feltette a pontot az i-re az egy Kovács nevezetű műkörmös. Három hete itt járt egy UV lámpával, amihez megrendeltette velem az alkatrész. Aznap megrendeltem és erről tájékoztattam. Sajnos az alkatrész nem érkezett meg három hét után sem viszont Ő már visszatért Thaiföldről. Semmiféle megállapodást nem kötöttünk a javítás időtartamáról. Elviszi a lámpát de az alkatrészt nem kéri és ki sem fizeti. Nem vagyok krőzus, noha gyakram jótékonykodom. Eddig. Mostantól a rendelt, speciális alkatrészek beszerzését nem kezdem meg előleg nélkül. Nem ez az első hasonló esetem. Nem tudom magam kedvére formálni a világot ezért alkalmazkodom.

„Genius” aktív hangfal javítása.Ügyfelem hozott egy a fenti szerkezetet. Nagyon lelkendezett mert a Google-n olvasta egy...
19/12/2025

„Genius” aktív hangfal javítása.

Ügyfelem hozott egy a fenti szerkezetet. Nagyon lelkendezett mert a Google-n olvasta egy hasonló nálam javult eszköz elégedett tulajának értékelését. (szerencsém volt)
A szerkezet hibajelensége, hogy a hangerő szabályozója tekerésre recseg és kopogtatgatni kell, hogy szóljon. Mint kiderült egy huszonéves, teljesen analóg eszközről van szó. Ebben a korban nem, mint az embereknél (sokan később sem érnek) a készülék már idősnek számít. Jellemző a szabályozó potenciométerek elszennyeződése, a poti pályák, csúszkák kopása. Első ránézésre is ez volt az előzetes diagnózis. Mint kiderült három órás precíz munka lett belőle. Igen, három órás. Ez leginkább a nehézkes szerelhetőség miatti kínlódás, mely sok, a mérnökök dicsérésével járó fennhangú mondattal akusztizálódott (van ilyen szó?). És mellelsleg a hat csatorna három duplapályás potijának szét és összeszerelésével töltött idő. Precíziós azért, mert a potik csúszkái közül több is letört az elöregedő műanyag felfüggesztéséről. Éppen elég volt a potik szétszedése is. A fém házat a kis öntvény tengelytartóhoz a klasszikus „Lemezárugyári” megoldással lehajlított fülekkel rögzítették, ezek az öntvény megvezetésében is bele voltak szorítva. Éppen csak sikerült roncsolás nélkül széthajtogatni. Most a potik alaplemezeit már csak a csuszkatartók tartották jó szorosan. Itt arra kellett vigyázni, hogy a tengelyről való lehúzáskor, a megmozdításkor ne törjenek el, hiszen nem csak vékonyak, de öregek is. Szerencsére szépen kibírták. A csúszkákat meg kellett tisztogatni, zsírmentessé tenni, és visszaforrasztani, visszaragasztani. A csúszkák alatti szén és ezüstlakk pályákat is meg kellett tisztítani, erre való a kontakt 60. Ezeket gyakran felkoptatják, kijárják a csúszkák, de most szerencsére nem ez volt a helyzet. A kis kerek csúszkatartókat először egy alkalmas csavarral egy darabka fához rögzítettem, hogy ne legyenek megfoghatatlanok. Zsírtalanítás kontakt WL 90-el. A levált csúszkát kis csipesszel és tűvel pozíciójába toltam, míg egyik kezemben a tűvel leszorítottam és a páka hegyével belenyomtam a zsírtalanított csúszkatartó műanyagba. Ezután a tűvel kevés, kellő mennyiségű pillanatragasztót kentem a csuszka talplemeze alá, amit aztán aktivátorral kezeltem. Így elég stabil rögzítést értem el. A kis érintkezőket kellő magasságúra hajlítottam és már lehetett is összerakni a potit. És persze a szétszedés jóval egyszerűbb, mint az összerakás. Az összerakás során minden egyes poti szelvényt ellenállás mérővel ellenőriztem és a rosszul érintkezőket újra szétszedve megigazítottam. Helyére került a lemezház és a bajonettzáras megoldás a tengelyre. Az összerakott poti visszaforrasztása már rutin volt, de a doboz összerakása most is nehézkesen ment. Végül azért megoldottam. A beavatkozás eredményes lett, kipróbáláskor nem recsegett, szépen szabályozott. A külső burkolatot megtisztogattam, amit lehetett sérülési foltot kijavítgattam és mehetett az értesítés a tulajnak: Vigye!

27/05/2025

Kedves…vagy Tisztelt ügyfeleim! (kinek melyik tetszik, vagy felel meg jobban)

Mostanában többször van olyan, hogy az ügyfeleim használtan vesznek a profilomba vágó készülékeket kisebb hibával. Idehozzák, hogy csak a biztosíték rossz, vagy csak a kapcsoló gomb, stb… Aztán van úgy, hogy nem. Bevizsgálom és közös elkeseredésünkre közlöm, hogy gazdasági totálkár, vagy alkatrész híján nem javítható. Aztán az illető vívhat az eladójával. Sajnos már nem egyszer láttam olyat, hogy a készülék üzemképtelenül érkezett és kis hibája volt. Miután ezt elhárítottam derült ki, hogy a kis hiba szándékos rombolás volt és egy javíthatatlan, nagyobb hibát takart el. Nem állíthatom, hogy minden eladó, aki nem vállal garanciát a cikkre amit elad, hogy az mindenki csibész. ……
Emiatt is javaslom, hogy ha van mód vásárlás előtt hozzák el hozzám az ilyen jellegűen megvenni kívánt szerkezetet, és azt bevizsgálom. Ha a készülék nem javítható, nem kérek a bevizsgálásért pénzt. Ha javítható, árajánlat mellett 3..6 ezer forintért bevizsgálom, és ha a javítást velem végeztetik akkor a bevizsgálás díját levonom a javítás díjából.

Saba hifi studio 8060 képeiSABA Hifi Studio 8060.Megboldogul ifjonci koromban TV szerelőként, a SABA készülékeket a bibl...
05/05/2025

Saba hifi studio 8060 képei

SABA Hifi Studio 8060.
Megboldogul ifjonci koromban TV szerelőként, a SABA készülékeket a bibliai, mitológia „Sába királynője” névadóval büszkélkedő, nagyon német cég minőségi termékeként tiszteltük. A német (nyugat) és a minőség az stimmelt. De a márkanévnek semmi köze a nevezett, a mitológiában meg nem nevezet királynőhöz. (amúgy „Saba” egy délarábiai terület, ahol is a hölgy kinek nincs meg valódi neve, titulusa révén uralkodott és azért tudunk róla, mert Salamon királyt meglátogatta. (biblia) (HA ugyan igaz.) A SABA (Schwarzwälder Apparate-Bau-Anstalt), magyarul: "Fekete-erdő Készülékgyártó Intézet") egy német elektronikai vállalat (volt), amelyet 1923-ban alapítottak Triberg im Schwarzwaldban (Fekete-erdő), a mai Baden-Württemberg területén, de a cég gyökerei 1835-re nyúlnak vissza, mikor is órát gyártott egy „Nehéz” nevű úr. Mi meg Bécsbe lábon tereltünk marhát.
Szóval az olvasmányosnak szánt vissza és kitekintés után a gép. Szegény rádiót eléggé lelakott formában kaptam kézhez. Eléggé kiforrott és masszív gépezet. Audió végfokai a korra és a későbbiekre is jellemző 2N3055-ös tranyókkal felépített kvázi komplementer mintegy 15W-nyí hangteljesítményt nyújtanak. Kellemes hangzású készülék. Ezeken kívül a gépben több tíz JFET és bipol tranyó mellett a sztereó dekóderben egyetlen IC dolgozik. Felépítése részben moduláris és 7 különálló panelt tartalmaz. Feltűnő a tömeggyártásra való felkészítettsége, mellyel a sok beállítási pontot igyekeztek egyetlen mérőcsatlakozóra összehozni. Na azért ez, műszaki okokból, nem teljesen sikerült. De kb. a felét az RF résznek egy csatlakozón lehetett bemérni a gyári indításkor. A kaszni részben fa, MDF, HDF lemezek, némi fémvázon, alul és elől sok, sok ABS-sel takarva. Viszont semmi patent, mint ma, ám annál több csavar! A műanyag fődarabokban a csavarok beleépített sárgaréz fogóanyákban vannak ezért tartósabb és szinte tetszőleges számban oldhatóak a kötések, mint manapság. Ugye aki szerel, annak nem kell bemutatni, hogy a mai „önmetsző csavar a vékonyka műanyagban” mivel is jár. Még ha visszatekerésnél nem is vág új barázdát az odafigyelő kezek miatt a csavar, a néhányadik ki-be csavarás után kikopik, elvásik az anyag és nem fog a csavar. De van olyan is, hogy az első becsavaráskor, még a gyárban megszakadt a műanyagban a belekarmolt menet és a kicsavaráskor ez ki is hozza a szuper kínai csavar. Jó esetben találni odavaló, vagy legalábbis alkalmas csavart, ha van még ott olyan műanyag, ami megfoghatja…..
Többszörös hibával (fél oldal nem szól, mély és magaszhangszín szabályozó hibával, recsegéssel, skála és egyéb világítás hibával, sztereó rádióvétel nélkül), törött kasznival és hiányos potigomb készlettel kaptam kézhez. És még gépolaj is volt rajta. Talán valami műhelyben szolgát háttérzajként.
Kinyitni nem kellett, mert a „fa” fedél gyakorlatilag azonnal szétesett, mikor a postás ragszallagokat levettem róla. Ezután kiadós ecsetes, kompresszoros, vakargatós por és pókmentesítés következett, ami ilyen korú gépnél üzemi. Azonnal feltűnt a hangszínszabályózó panel jelentős anyagfolytonossági hibája (tötrött). Ebben a készülékben nincs középhangszín szabályozó, úgynevezett „jelenlét”. De a nyákon kialakított rész volt. Amíg valaki le nem törte. Kitudja hogyan. Hogy mégis szólt az annak köszönhető, hogy a gyártáskor a panelen átkötéssel helyettesítették ezt az áramköri részt, és az nem sérült. Bár a magas hangszínszabályozó poti egyik lábánál is volt fóliarepedés. Meg kell jegyeznem, hogy igazi csúcsminőségű „Preh” gyártmányú, spiáter házas, és vastagon ezüstözött vezetésekkel és csúszó érintkezőkkel szerelt potikat találtam a gépben. Egyiket szét is kellett szedni, mert a csúszkanyél letört darabja beleesett és bele is szorult, ezért a hangerő potit nem lehetett minimum állásban ütközésig tolni. A potikat természetesen átmostam jófajta piros Contakt sprayvel. Ezt a kezelést az ISOStat jellegű kapcsolókon és az ezüstözött panelcsatikon is alkalmaztam, és meg is szűntek a recsegések, sercegések. Az FM hangoló potit nem kellett tisztogatni. Oly mértékig zárt házban volt, hogy azok egyetlen porszem sem jutott át. A végfok munkapontjait újra állítottam. A féloldalas balanszot és a féloldalas mélyátvitelt a végfok meghajtó visszacsatoló köri hidegítő kondijának szakadása okozta. Tettem bele újat. Másutt is találtam kirívó kapacvesztést egyes elkókon Azokat is cseréltem. Gondolom az újak nem tartanak majd 40 évekig. Merthogy a gyári kondik 1973-asok. Általános suliba jártam akkoriban. Skála izzók természetesen eldisszipálták már a számukra kiosztott wolfram mennyiséget. Erről nem csak a mérhető szakadás, de az üvegbúrákon lévő szürke foncsor is árulkodott. A műszert és a mechanikus memóriát világító izzók is így jártak. A sztereó visszajelző ugyan üzemképes volt, de az is hasonlóan járt kezeim által, mint az előzőek. Mivel esélyt sem láttam az eredeti izzók beszerzésére, hát kicsiny COB LEDeket forrasztottam előtét ellenállással alkalmas nyáklemezből kialakított hordozóra. Már csak a vibrálásukat (AC táp) kellett megszűntetni. Ezt egy Greatz híd és 1000uF-os kondi megoldotta…. volna, ha a kőr biztosítékuk nem ment volna ki. Csere és jó. Egészen pár percig, amikoris a biztosíték szépen felizzott és megszakadt. 500mA A 8 darab 5…10mA-es LED által… Nem. Ez valami más lehet. Zárlat nem, mert az azonnal kinyírta volna a biztit. Jobban megnézve egy szokatlan megoldás került elő. A készülékben az izzókat 7-8V nyi váltakozó feszültséggel táplálták. Ez még a csövektől örökölt 6,3V-os fűtőfeszültségre gyártott izzóinak öröksége. Itt persze nincsenek csövek. Viszont a sztereó dekóder 12-18V-os tápot igényel, de a trafó, ilyen feszültséget nem ad. Erre használták fel az izzókat is hajtó váltakozó feszültséget. Ezért egy egyszerű feszültségkétszerező áramkört rejtettek a fő hangológomb lendtömege alá. Ez a nehézség élvezetesebbé teszi az állomáskeresést. És eltakarja azt a két kondit és dupla diódát, amik a feszültségkétszerezést végzik. De kibányásztam, kicseréltem őket. A kiszedett alkatrészek érdeklődő megmérésekor derült ki, részint kicsit alul méretezték a kondik fesztűrését, és az ITT által gyártott kettős dióda igen magas szivárgó áramot mutatott. Ez melegedhetett, míg már nem is egyenirányított és kiégette e kis biztit. A javítás után a 630-as biztin, a LED cserék és a javítás eredményeként alig több mint 50mA folyt. Ki is cseréltem 200mA-esre. Egyben megoldódott a sztereó vétel helyreállítása is. A készüléken még egy kisebb, inkább csak a vételkészséget csökkentő jelenséget találtam, de ezt nem tudtam megigazítani. Ez kicsit szakmaibb dolog. Az FM sztereó vétel fizikai és adástechnika okok miatt nagyobb sávszélességet és nagyobb RF jelet igényel, mint a monó vétel. Ezt bárki is tapasztalhatja. A monó vétel még szinte tiszta, zajtalan, mikor sztereóban ugyanaz az adó már zajos, suhogós. Ezt a jelenséget a rádióvevő belső áramkörei is okozhatják. Jelen esetben a KF fokozat volt és van kissé széthangolódva. Valszeg ezt az idő, a kor okozhatta. Rendelkezésemre áll a technika, technológia, a gyakorlat, és a tudás is ennek javítására, de arra is, hogy a vasmagok a tekercsekben, melyek újra hangolásával javítható a jelenség, törékennyé válnak és még bele is szorulnak idővel a tekercs csévetestébe. Ha viszont ezeket sikerül eltörni, az további romlást idéz elő. Így hát próbatekerés után nem erőltettem. A sztereó vétel így is 60-65dBuV-nél már kifogástalan volt az 50-52 helyett. Miután és ezek után, (kb. 7-8 órai munka) másnap már rátérhettem a kaszni és a külső rendbetételére. A „fa” részeket megszabadítottam a ragasztó és ragszalag maradványoktól. A gyári festést valaki valami matt fehér beltéri nyílászárókra való lakkal (ezt csak úgy gondoltam, hogy beltéri…) átvonta. Ezt, ha le nem is, de átcsiszoltam. A keretet megragasztottam, meg is tűztem, illetve piciny facsavarokkal meg is erősítettem. A letört sarkokat kigletteltem. amíg ezek kötöttek, száradtak, a leszerelt előlapot elmostam, aztán zsírtalanítottam, aztán ahol lehetett políroztam. Egész szép lett, bár pár felirat, leginkább a be-ki kapcsoló gomb körül megkopott. Ez a patina. A műanyag alaplemezt is letakarítottam. A „fa” részeket fa mintázatú öntapis PVC fóliával ragasztottam le, vontam be. Bakker! Milyen egyszerű ezt leírni, de mennyit kínlódtam vele, mire némi Patex ragasztós biztatgatással a burkolat jól nézett ki. A tolópotik középcsúszkáinak törött kivezető szárait úgy toldottam, hogy 0,15mm-es vaslemezből kicsiny, illeszkedő szögletes csövecskéket hajtogattam, amikre ráragasztottam a frissen nyomtatott új szögletes gombokat. Az fő állomáskereső gombot pedig a bontott cuccaim közt lelt galvanizált gombbal pótoltam, némi toldozgatás után. Az előlapon bizonyos festések is voltak, a kellő kopással. De ezeket nem javítottam ki, mivel részint annyira nem voltak szembeötlőek, miután az előlapot megtisztogattam, részint ugyan ott voltak, ahol a feliratok kopásai is. Kapott még új filckorongokat a lábaira és kész. Pár nap járatás után készre jelentem.

09/03/2025

Kávédaráló

Kb. nincs is olyan háztartás, ahol ne lenne akár több is.
Egyszerű konyhai készülék, ami egyes dolgok aprítására való. Általában a késes, 8-15000Ft árban kapható könnyen kezelhető szerkezet. Vannak elbonyolított, speciálisan kávédarálásra épített, akár programozható szerkezetek is melyek a reggeli keserűség előállításának kifinomultabb módon való költségnövelését biztosítják, de én most a közönséges kis szerkezetekre gondolok és ezekről írnék pár sort.
A történelem során ez a kis gép váltotta az eleinte réz, vagy kőmozsárban, zúzott, majd öntöttvas daráló szerkezetben, kurblival hajtott aprítási folyamatot, mellyel az aprításra szánt anyag felületét növelhettük és a szemcseméretét csökkenhettük. Legyen az cukor, mák, vagy akár a névadó kávé. A mai kávédarálók leginkább a pörkölt, szemes kávé aprítására valók és alkalmasak. Erre találták ki és gyártották őket. (valójában eladásra gyártották őket, de vannak renitens darabók amiket használni is lehet.) A pörkölt kávé szemei könnyen törnek és ridegségük révén egyszerűen apríthatók, valamint nem elhanyagoltható zsírtartalmuk némi kenést is biztosít a daráló tengelyének. Ezzel együtt több gyártó is törekszik az univerzálisabb felhasználású szerkentyű előállítására. Be kell látni, hogy ez azonban inkább csak rész sikerrel jár, illetve alapból olyasmit írnak rá, mint különleges tulajdonság, ami nem az.
Vannak otthoni, egyéni próbálkozások, melyek részeredményeik után a daráló javításával végződhetnek. Pl. közkedvelt a porcukor előállítása. A gépek ezt kedvelik a legkevésbé. A finom por beszivárog a daráló motor tengelyéhez, ahol a motorcsapágyába szépen bele is olvad. Aztán beleül, beleég és lefogva az amúgy is alulméretezett motort, az pedig túlmelegszik. Jobb esetben a hővédelem leold és javítható, de gyakori, hogy a motor leég. Kuka.
Szinte bármely egyszerű darálóval darálhatunk, a kávén kívül pl. zab pelyhet, de akár fűszerpaprikát, vagy szemes borsot is. A szemesborsot akár fekete és fehér borsként szeparálhatjuk, ha a kezdeti héj leválásnál megszakítva a darálást, szétszitáljuk a már levált héjat és a magot. Ezeket külön tovább darálva érhetünk le más, más terméket. Gyakori a próbálkozás a mák darálásával is. Ez sokan a porcukorral együtt keverve igyekeznek megoldani. Sajnos maga a mák túl zsíros ehhez a darálási formához, (össze is tapad) de a cukorral együtt a helyzet tovább romlik. Szerencsésebb, ha a mákot 5-10%-nyi zab pehelyyel keverve daráljuk. A zab felveszi a túl sok nedvességet, olajat és így kevéssé tapad a mák őrlemény, így apríthatóbb. A porcukrot ne a darálóban keverjük hozzá. A dió, a mandula darálása végképp kerülendő, hasonló okokból.
A kávébabot eléggé szűk tartományban méretezett szemcsézettségű őrleményként szeretnénk viszont látni azt a darálóból kiöntve. Ennek praktikus, technológiai okai vannak. Részint a kávéfőzők, részint maga a daráló tulajdonságai miatt. Nem lehet túl nagy szemű, mert a főzés hatékonyságát ez rontja, részint pedig a túl apró szemcsék már a daráláskor jelentős íz és illat veszteséggel járnak, másrészt ezek a főző eltömődését okozzák. Nem is beszélve a zaccos kávé élményről, ami ugyan török találmány, de nem mindenki kedveli.
A felépítésük eléggé egyszerű. A forgó késeket egy nyitható, zárt edényben forgatja egy villanymotor. A késeket csavarmenetes rögzítéssel általában közvetlenül a motor tengelyre szerelik. Egyes típusoknál a tengely és az edény közt valamiféle filc szerű tömítés is van. Ez segít távoltartani az őrleményt a motor csapágyától, ami többnyire szinteres siklócsapágy. A motor maga többnyire egyszerű kefés, univerzális motor, melynek mind az álló és persze a forgó része is tekercselt. Csapágyai szintercsapágyak, nem igényelnek karbantartást. Csak a legritkább esetekben van rajta ventilátor lapát, ami a hűtést segíthetné, bár ez esetben a darálóházon szellőző nyílások is kellenének, amit kerülnek a gyártók. A gép teljesítménye 150-200W körüli. Részint mérete miatt, részint egyszerűbb felépítése miatt a hatásfoka csapnivaló, Legjobb esetben sem több 50%-nál. Vagyis annyit melegít, amennyit darál. Többnyire nincs külön hűtése, ezért csak rövidebb időszakokig szabad működtetni, aztán tíz percekig pihentetni, hogy kihűljön. Nem tudnak olyat, hogy fél kiló kávét egyszerre ledaráljon. Előfordulhat, hogy a motorban van hőbiztosíték, ami olyan 150 C fokon leold. Használhatatlan lesz, de legalább nem ég le. A bekapcsolásukat egy nyomógombbal végezzük, mely a nyomás idejére működteti a gépet. Többnyire van valamiféle kapcsolóval ellátott biztosítás is rajtuk, hogy a fedél helyzetét biztosítsák az elindítás előtt. Ezt a kapcsolót a fedél perem működteti és gyakorta eltömődik különösen, ha nem kávét darálnak vele. Kihúzott vezeték mellett, legfeljebb nedves ruhával érdemes tisztítani. A szűk helyeken jól jöhet egy apró kefe, vagy ecset. Ezek a kis ügyes gépek kímélve, nem túlterhelve, rövid ciklusokkal használva és tisztán tartva sokáig szolgálhatnak, bár a kínai technika tud.

21/02/2025

Hisense 50A7GQ

„Bámulatos hol tart ma a tudomány! Kérlek mond el még egyszer, hogyan lehet birkavesével földrengést megelőzni?”
Ügyfelem felhívott, hogy egy Hisense 140 centis TV képernyője betört (5 éves kis srác karatésat játszott), érdemes-e javítani. Tudjuk a választ. Felajánlotta, hogy a gyüjtőpont helyett nekem adja a roncsot, biztos van benne olyan, amit el lehet használni. Ez az igazi riszájkling’! Ha más nem a bádog tepsi szerelő lemez, az jó lesz malacsütéshez. Mondtam neki, hogy el is adhatja, de ragaszkodott (közös múltunkra hivatkozva) az ingyenes átadáshoz. Amúgy pénzt nem adnék ilyenért, mert olyan kicsit az esélye, hogy pont ilyen jön javításra, pont jó is bele a hónapok óta helyet foglaló darab. De örömmel elfogadtam. A kókuszt sem szeretem, de ha megdobnak vele az fáj. ..
Megjött a TV az alsó szélén a sarokrúgás eredményével. Neki álltam szétszedni. A hátsó traktus semmi izgalmas. A szokásos panelek, amik talán jók lesznek valamire. Az edgeless kijelző számomra újdonság volt. Más ügyfelemtől hallottam olyat, hogy Samsung TV ledsor csere után pár nappal levált a képernyő. A szerelő nem jó ragasztót használt. … Ragasztót! És tényleg az 1,3mm vastag (megmértem) kijelző lemezt vékonyka, keskeny habosított kétoldalas ragasztószalag tartotta. A vékony lemez jóval hajlékonyabb volt, mint gondoltam. A szétszedéskor használt tompa élű szerszámommal könnyedén le lehetett választani a keretről az üveget. A ragasztószalag habos része engedett el. A visszamaradó ragacs petróleum alapú oldószerrel simán lejött. De a műanyagkeret oldalai a vashoz szintén ragasztva voltak és ez tartotta a diffúzor rétegeket, melyekből a rúgás eredményeként a felsők deformálva, az alsó pedig elrepedve fogadott. Ezeket is plusz ragasztások tartották a helyükön. Ha ezt összeszerelhetően kellet volna kivennem, megküzdhettem volna velük, de így főleg, hogy sérültek, nagy élvezettel, rombolva téptem ki. Azért, ha már ragasztott, legalább faj’a ragasztókat használtak. A ledsorok feletti fényes papírt szintén ragasztó tartotta. Keresztül-kasul volt a háttere ragasztva kétoldalas cellux szerű csíkokkal. Mivel ez a papír nem csak papír, hanem polisztirollal van fényesítve, esélytelen a leoldása, lemelegítése. Le is cibáltam, hogy a ledsorokhoz férjek. Persze már csak a kíváncsiság vitt, mert a fentiekből belátható, ezen a típuson legvalószínűbben a ledsor csere sem gazdaságos. A papír valószínűleg beszerezhetetlen, a diffúzor sérülékeny, nem is beszélve a spec ragasztókról. De azért csak kiszedtem. Azt meg kell említeni, noha a cserét nehezíti, de az eleve alucsíkokon kialakított ledsor igen jó ragasztóval volt feltéve a megszokott 3M ragacs helyett. Nem igen találtam oldószerét. Valami kondenzációs cucc lehet. A bádogot a túloldalán melegítve lánggal, mégis csak levált ahogy kell, de kellett neki vagy 180 fok. Kiváló tanulság, hogy vagy nem, vagy csak a teljes felelősség hárításával vállalok ilyen készüléken ledcserét…

21/01/2025

Kedves ügyfeleim!
Újévkor sokat gondolkoztam, miként kívánjak minden jót Önöknek. Most már nem is aktuális, vagy már mindenki unja. De, mivel lássuk be hozzám akkor fordulnak mikor bajuk van, hát bármely jókívánság, amely amúgy megvan bennem, akár magam ellen való, vagy inkább álságos lehet. Csak annyit tudok mondani, mint az öreg háziorvos az ifjabb kollegájának: Csak egészség legyen és beteg! 😊

JFEV szerviz.
Háztartási kisgépek és más elektronikai, elektromechanikus eszközök, gépek és híradástechnikai eszközök javítása Csepelen.
Automata kávéfőzők, robotporszívók, akkumulátoros kéziporszívók, porszívók, takarító gépek, konyhai robotgépek, hőgépek, kisgépek, barkácsgépek javítása, karbantartása. Távirányítós és más elektronikus játékok és kozmetikai szerkezetek javítása.
Otthoni szórakoztató elektronikai eszközök, HIFI berendezések, rádiók, lejátszók, BT hangfalak. Retró is! Kisebb TV-k javítását is vállalom, kb. 140cm képátlóig, mert ez még befér műhelyembe. Szóval szinte minden elektronikus és finommechanikai szerkezet „fennforgása esedékes”.
Kisebb, ipari gépek, berendezések javítását is vállalom.
Egyedi tápegységek, inverterek, világítástechnikai és vezérléstechnikai szerkezetek javítása és gyártása. Elektronikus és elektromechanikus eszközök fejlesztése, építése, javítása. Kisméretű, egyedi mechanikai alkatrészek gyártása.
Hétfőn, kedden 14-től 19óráig, szerdától, péntekig 7-től 19 óráig, szombaton 7-től 15 óráig nyitva, vasárnap zárva tartom szervizem.
Kérem, ha lehet, mielőtt idefáradnak telefonon jelentkezzenek be, mivel nem vagyok a szervizben folyamatosan. Helyszíni javítást nem vállalok, de ha szállítható a készülék annak szervizbe szállítását és visszaszállítását különdíjért Csepelen megoldom. A készülék bevizsgálása, árajánlat adása általában ingyenes. KATÁS vállalkozóként nem állíthatok ki visszatérítésre alkalmas számlát.
" A gépek is vágynak szeretetre"... és néha egy kis javításra, karbantartásra.
„Javítok szinte bármit, ami az asztalomra fér.”
06 70 389 4420
1212 Erdélyi u. 36.

15/12/2024

Előfordul, hogy Rejtőt olvasok. Persze, tetszenek a kalandos történetei, de van több olyan, az életből merített műve is amik megérintenek. Ezek is inspirálnak, hogy leírjak, megosszak egyes a munkámhoz kötődő eseményeket. És persze a tanítás, a szereplés vágy és egyéb kevéssé pozitív tulajdonságaim. Mivel a készülékek javítása a munkám, hát ezt osztom meg.
Most például egy gőztisztító.
Nagyon elkeserít, hogy szinte minden csak Kínából származik. Igyekeznek ezt a negatívvá vált megkülönböztetést kerülni a forgalmazók, és pl. az EU-s vámot is megkerülve, mérsékelve Németországi, vagy éppen Belga székhelyű cégen keresztül kerülnek ezek a szerkentyűk (szarkentyűk) Európába. Ettól a még nem lesznek jobbak. Persze tudnak Ők jobbat is, csak az annyi vagy drágább, mint az amerikai, vagy EU-s minőség. Az meg kinek kell? Ki tudja megfizetni? Szóval… mivel a profit az kell, (különben nem lenne miért gyártani) így gyártanak és eladnak akár van rá igény akár nincs. Minket meg a reklámok ösztönöznek. Mi pedig megvesszük. Mi vevők vagyunk a szemétgyártás okozói. Le a hazug reklámokkal! Így persze nekem sem lenne ennyi dolgom. Viszont nem zsigerelnénk ki a bolygót… messzire vezető gondolatok. Egészen a Marsig.
Szóval, a gőztisztító. Csillogó műanyagház, praktikus egyszerűség és …. És nem tudom mire való? A gőzborotva, az igen! 130-150C fokos 3-5 Bar nyomás. Az akár tisztít is. Ebből pedig csak a kifröccsenő 99-101C fokos vizes gőz. És csak tizedgrammok, esetleg grammok percenként. Egy nedves, mosogatószeres rongy vagy kefe többet ér. Egyszóval, ezek egy 1kW körüli párologtatónak sem igazán jók! A reklámban látványosan felnyalják velük az arra alkalmas műszennyet, és kész. Persze sokak ezt beveszik és meg is. És győzködik magukat, mint a Merci tulaj a félmilliós javítási számlával a kezében, hogy „drága, de nagyon jó”. És persze elromlik. És hozzák és ötből néggyel nem tudok mit kezdeni, mert az alkatrész vagy nem beszerezhető, vagy mint a TV-k képernyője, vagy egyes porszívók motorja, ….stb, az alkatrész többe kerül, mint az új kütyü.
A mostani darab. A tulaj néni elszomorodva hallja a hírt, nincs alkatrész. Persze elkeseredett. „Végleten nagy szívemnek” köszönhetően mondtam neki, hogy ugyan nem olcsó, de van rá lehetőség, hogy valamiféle megoldást találjak, amivel meg is bízott. Ezek az izék egy tartályból, egy szivattyúból és egy kis kazánból állnak. A kazánba (1kW papíron) szinte csak csöpöggetni lehet a vizet, hogy abból legyen gőz is. Ezért a víz mennyiséget szabályozni kell. Itt éppen a szivattyú ütemes ki-be kapcsolásával ezt egy kis vezérlő áramkőr végzi. Ez ment tönkre. Gondolom (tisztelet a kivételnek) a „komoly” szervizek ennek „bütykölését” nem vállalják fel. Több okból sem, pl időigény, vagy garanciális és szavatossági megfontolások. Én komolytalan vagyok, így mint korábbi elektronikai gyártó elvállaltam, hogy a néninek pár ezer forintért beépítek egy saját áramkőrt, ami működésre bírja a gőzölőt. Nem egy bonyolult áramkőr. Egy potival szabályozott hosszúságú időközönként egy-egy másodpercre be kell kapcsolni a szivattyút. Gyakrabban kapcsolva több, ritkábban kapcsolva kevesebb víz jut a folyamatosan fűtött kazánba. Így elérhető, hogy gőz jöjjön belőle ne csak forró víz. Tudták, hogy a 100C fokos víz elforralásához 6-7 -szer annyi energia kell, mint felmelegítéséhez 20-ról 100C fokra? Ezért éget annyira a forró gőz.
Nincs happy end, csak elkészült.

Call now to connect with business.

28/10/2024
Orion 331 rádió átalakítása.Kedves rokontól kaptam, pontosabban én kértem, hogy a régi családi erekjét, ami több mint 70...
27/10/2024

Orion 331 rádió átalakítása.
Kedves rokontól kaptam, pontosabban én kértem, hogy a régi családi erekjét, ami több mint 70 éves, adja ide, hogy kiéljem rombolás-építési perverziómat rajta. Ez egy ORION 331-es asztali rádió vevőkészülék. A magyar Orion nem a kínai.
Szép, klasszikus fa káva, mely akár bútordarabnak is beillene. Az idő és némi jószándékkal rákent festék, talán lazúr festék, némely nem szerencsés nyomot hagyott rajta. Félre is tettem, hogy „majd” rendbe teszem. Már az első ránézésre nyilvánvaló volt, hogy nem gyűjtői, az eredeti működést helyreállító műveletet fogok rajta elkövetni. Aztán jött a „majd” megcsinálom. Ez a „majd” előszőr akkor csúszott mikor a Joom oldalról megrendeltem a bele szánt elektronikákat. Meg is jöttek pár röpke hét alatt. Még néhány nap a kipróbálásig és már küldtem is vissza a szart a kereskedőknek. A szerkezet, ami egy FM rádiót, egy Bluetooth vevőt és egy USB hang lejátszót tartalmazott nem került komoly pénzbe, de olyan is volt. A digitális egységek működésének zaja csak úgy ömlött a hangszóróból. Használhatatlan. Az oldal becsületére legyen mondva, hogy visszautalták az árat. Utána egy hasonló képességű kissé drágább egységet rendeletem a BADU-ról. Ez is ócska volt és ugyanazon jelenség miatt használhatatlan. Pedig ebbe még a végfok is bele volt integrálva, és így nem volt kifogás, hogy esetleg az általam illesztett végfok adja a jelenséget. Ezt is visszaküldtem, de ez a tetű cég augusztus óra csak azt válaszolta, hogy még nem érkezett meg. Több hasznuk se legyen. Kissé hosszasabb kutakodás után végül egy hazai forgalmazótól a Mikrokontroller bolg-tól sikerült beszereznem BT és USB egységet, valamint egy bevált módszerhez folyamodva egy kisrádió belét használtam fel a rádióvétel biztosítására. Ez még jobb is mint a digitális izék, mivel ezt nem nyomkodni, hanem tekerni kell. Régebben is ilyen megoldással építettem át öreg rádiókat, hiszen így a régimódi állomáskeresést is visszaépíthettem a szép fadobozokba. Tehát a fentiek miatt a „majd” fél év lett.
Amikor egy régi készüléket rendbe teszek, természetes, hogy azt megtisztítom. A káva festésének kijavítása előtt azt kívül, belül alaposan letisztogattam nedves és száraz módszerekkel. A skálaüvegre rakódott évtizedes szennyet is lemostam. Ekkor jött a bosszúság. Nem tudom miféle, de vízfestékkel volt felszitázva a skála rajz az üvegre. Így két másodperc alatt semmi vált. Elképedtem, mint aki hihetetlen bűvésztrükköt lát. Aztán jött egy hitetlenkedő, tépelődő negyedóra, ami alatt megértettem magammal, hogy ezt nem tudom helyreállítani. Óriási szerencsémre a neten, miközben megpróbáltam alkalmas képet találni, ami alapján esetleg felszitáztathatnám újra az Orion fejet és az adólistát az üvegre, Dunakeszin találtam egy donorkészüléket. Elmentem érte. Délutánra már annak üveglapját, mint egy hímes tojásra vigyázva, alkoholos fültisztítóval, fogpiszkálóval és papírzsebkendővel tisztogattam nagyító alatt. Nem lett újszerű, de legalább van. És szép. Ki tudja, hol van Tromso? (A zöld skála terület első helyén. Amúgy Norvégiában, északon és AM hosszúhullámon)
Szétszerelés és tisztogatás után a fadobozt vettem kezelésbe, mivel a famunkák a száradások miatt időigényesebbek. Lakkbenzin-aceton keverékkel támogatott spakli és sok törlőpapír szépen leszedte a szakszerűtlen mázolást. Elő is került néhány repedés és karcolás. A nem mély karcolásokat szépen, ahogyan kell csökkenő szemcseméretű csiszoló vászonnal, papírral eldolgoztam, de a mélyebbek és a repedések csak egy kis folyékonyfa ragasztást kaptak. Így már nem voltak feltűnőek. Ezek a készülékek 1mm vastag funérlemezek, lapok felragasztásával lettek burkolva. A lakk alatt ezek adják a szép famintát, mert maga a faszerkezet egy olcsóbb gépimarással tömegtermelt, gyakran a kisebb hibáktól sem mentes anyagokból állnak. A furnér réteget már a gyártáskor is csiszolják, néha papírvékonyra. Volt már olyan rádióval dolgom, amit a mély karcolások lecsiszolásakor előkerülő alap fa előtüntetése miatt újra kellett furnéroznom. Ezt most megkerültem. A neten több fajta eredeti káva festési mintát is találtam, egy tetszetősebbet megpróbáltam leutánozni. A sötétebb részeket vékony lazúrral kezeltem. Így a faminta látható maradt. A natúr színeket pedig vékony csónaklakkal vontam át a tartósság és a fény miatt.
A hangszóró nyilvánvalóan cserére szorult. Bontott Harman-Kardon hangfalból kivett 20W-os mély-közép és egy 10W-s piezó csipogó került az új hangszóró tartó rétegeltlemezre. A hangszóróvásznat az MK audióból vett PA szövettel pótoltam, ami szépen kifeszítve elég mutatós. Láttam olyan modellt melynek a hangszórója, hangszóróvászna előtt a káva sötét részeihez hasonló hangszórórács is volt. Ezt igyekeztem imitálni az Obiban vett és lefestett profillécekkel. Később ezt a felületet találtam leginkább praktikusnak az USB lejátszó számára. Annak is kivágtam alkalmas helyet. Igyekeztem látványosan elhelyezni, így a keretbe egy plexi tárcsával rögzítettem. Ez persze már az összeszerelés része, ám a történetben még nem tartok itt. Legfontosabb egy rádiókban az, hogy foghassa a rádióadásokat. Ez többnyire sikerül is nekik. Ide egy potencióméteres, így forgatással hangolható, amúgy számláló rendszerű vevőegység került. Kellett kettő is mert elnéztem az adatlapot és egyet a legfeljebb 3,6V tápfesz helyett 5 Volttal megfőztem. A megoldás lényege és egyben a kihívás is a régi hangológomb és a rádióvevő hangoló potijának mechanikus illesztése volt úgy, hogy a készülék fő látványelemének a rajzos rádióskálának is működéshelyes szerep jusson. A munka gyakorlatilag egy finommechanikai, lakatos munka hegesztéssel, fúrással, esztergálással és marással. A skálahúrozást pedig sok szerencsével, türelemmel és idővel lehet elkészíteni. Mindből sok kellett.
Ezek után kezdődhetett az érdemi összeépítés. A készülék fém szerkezetére felkerült a már említett mechanikai kiépítés, ami az állomáskeresés tekerős élményét adja, és az új panelek. A Bluetooth, a hangvégfok, az üzemmód váltást adó 3 áramkörös, 4 állású Yaxley forgókapcsoló. Ezt lehet az előlapon elhelyezkedő tekerőgombbal váltani és az AM, illetve FM rádió, BT, USB, és AUX működések átkapcsolni. A látvány miatt ezekhez más, más színes effekteket is kialakítottam. Az előlapra kerültek még a bekapcsoló és hangerő gomb és az állomás kereső forgatógombja is. A skála alapból kapott egy fehéres színű megvilágítást, ezt egy hátsó, a volt lemezjátszóbemenet átkapcsolóval éjszakai hangulat lámpának is lehet használni. A hangszórópanelre és bele került az USB lejátszó. A hátlapra egy 3,5Jack csatival külső jelforrást lehet AUX módban az erősítő bemenetére kapcsolni. Az egészet egy falidugasz-tápegység látja el 12Volttal. Került még bele pár méter árnyékolt és kicsit több árnyékolatlan vezeték, és jó pár csepp izzadság.
Remélem minden Nagynak és Gálnak tetszik.

Cím

Erdélyi Utca 36
Budapest XXI. Kerület
1212

Nyitvatartási idő

Hétfő 07:00 - 19:00
Kedd 00:00 - 19:00
Szerda 07:00 - 19:00
Csütörtök 07:00 - 19:00
Péntek 07:00 - 19:00
Szombat 07:00 - 17:00

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni JFEV Elektronika új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése JFEV Elektronika számára:

Megosztás