18/04/2026
Gunnar Ander (1908-1976) var en svensk formgivare uppvuxen i Lidköping som med sin konstnärliga ådra började studera vid Konstakademien i Stockholm.
Under sitt yrkesliv formgav han en mängd bruks- och konstföremål i bland annat smide, mässing, glas och trä.
Någon gång vid i slutet av 1940-talet anställdes han av Ystad-Metall. Vidare hade han betydande anställningar vid såväl Lindshammars glasbruk som Scandia Present AB.
Nu skänker vi lite uppmärksamhet till de fantastiska djur som Gunnar Ander formgav vid slutet av 1940-talet.
Vid Tomterverkstan i Alseda finns en dokumenterad beställningar om Giraff, Get, Hjort, Åsna, Zebra och Elefant. Sedan finns det även Älg, Räv och en del Katter som också skall vara formgivna av Gunnar Ander men för mig okänt om de är dokumenterade var de är tillverkade och även att det är Gunnar Ander som är upphovsman.
De små trädjuren svarvades och bemålades av skickliga hantverkare under 1940-50-talen
Djuren har såklart lockat många barn till lek och med det så är det många som gått sönder eller blivit slitna. Då djurens ses som både rara, naiva och charmiga så har de kommit att bli populärt samlarområde och som inredning i det moderna hemmet.
Geten och Hjorten som nu funnit sin väg till Thorstensson Nordisk form har funnit varandra ute i Norra Esplanadvägens krokushav och njuter där av våren.
Tomteverkstan – AB Ljungströms Svarveri - i Alseda bildades på 1930-talet av Arvid Ljungström. Företaget drivs fortfarande inom familjen. Företagets främsta tillverkning idag är av tomtar och andra slöjdprodukter.
Se gärna den otroligt dokumenterade offerten från 1949 för tillverkning av djuren.