20/07/2022
Možemo li drugačije? 🤝
Mrgud je taj čovek. Gunđalo. Sve mu smeta. Moja Čarna na takve posebno reaguje - snažnije zalaje. Čuvar je ona, pravi. Majušna je telom, velika srcem. Junak. Ne zbog lajanja, zbog trajanja - uprkos svemu što je preživela. Kad taj čovek potera ovce ona zalaje, a on joj podvikne: "Kako te nije sramota da laješ?!" Zašto pas laje?! Možda zato što nije ovca. Onda bi blejala. Svako radi ono što ume. Pas laje, ovca bleji, a čovek? Ovaj čovek psuje. A ovaj koji vam piše moli vas da ne osuđujete čoveka čije vam se ponašanje čini neprimerenim, jer i on radi ono što ume, ono čemu je možda naučen, ono na šta je verovatno nekada bio primoran pa je to usvojio kao model ponašanja. Nije pitanje šta govori i radi on, već šta govorimo i radimo mi. Jer svako radi ono što ume. Pas i ovca, međutim, ne mogu drukčije. Čovek može. Pitanje je da li hoće i zašto neretko bira da bude grub. Možda ne zna da je snaga u blagosti, a strah koren svake grubosti.
Brankica Damjanović