14/08/2025
Urari de la mulți ani si anuntul de plata a lichidarii in tranșe.
Un comunicat care arata cat de rupți de realitate sunt unii conducatori: plata a 50% din salariu, mini-vacanta placuta si sa ne revedem plini de energie!
De unde energie cand in minivacanta feroviarii vor manca de jumatate, vor plati facturile la energie pe jumatate, ratele pe jumatate? Dar munca pe de-ntregul!
Altii nici munca nu o au intreaga urmand ca de luna urmatoare sa incaseze cu 20% mai putin. Daca aceasta figura (cu plata in tranșe) se va repeta in septembrie, salariatii cu program redus fortat (si salariu redus) cei saptamana redusa vor manca doar de max. 40%!
Redam mai jos comunicatul care anunta plata lichidarii in 2 transe.
"Stimați colegi,
Așa cm este prevăzut în Contractul Colectiv de Muncă, plata chezinei a II-a se efectuează, de regulă, până la data de 20 a fiecărei luni.
Întrucât în perioada 15 – 17 august vom beneficia de trei zile libere - ziua de 15 august, declarată zi liberă legală prin Codul Muncii, conducerea companiei a hotărât ca plata chezinei a II-a să fie realizată în două tranșe:
Avans de 50% – virat în data de 14 august
Rest de 50% – achitat după data de 20 august
Vă mulțumim pentru implicarea și efortul constant într-un context economic provocator și vă dorim ca aceste zile de pauză să vă aducă odihnă, liniște și momente frumoase alături de cei dragi!
De asemenea, adresăm gânduri de prețuire tuturor Doamnelor și Domnilor care, pe 15 august, își sărbătoresc onomastica: Vă dorim multă sănătate, împliniri pe plan personal și profesional, iar fiecare zi să vă fie plină de lumină și satisfacții! Să aveți parte de momente frumoase și de oameni care să vă aducă zâmbete sincere. La mulți ani cu bucurii și reușite!
Să revenim cu energie și încredere pentru pașii ce urmează!
Cu considerație,
Conducerea Companiei"
Stop experimentelor economice pe ceferisti!