Jura PC Dane kontaktowe, mapa i wskazówki, formularz kontaktowy, godziny otwarcia, usługi, oceny, zdjęcia, filmy i ogłoszenia od Jura PC, Komputery (marka), Władysława Reymonta, Siemianowice Slaskie.

Miałem ostatnio przyjemność składać komputer dla Sąsiada. Opiszę tu jak przebiegał cały proces i co mnie spotkało po dro...
18/03/2025

Miałem ostatnio przyjemność składać komputer dla Sąsiada. Opiszę tu jak przebiegał cały proces i co mnie spotkało po drodze. Może ktoś tu znajdzie coś dla Siebie i sporo wiedzy ;D
Założona kwota to 2600 zł części mogły być używane lub nowe nie robiło to różnicy ważne było żeby miał kartę sieciową z Wifi a ledy są mile widziane 🤩

Wybierając specyfikacje postawiłem na to żeby w przyszłości można było go rozbudować zmieniając tylko jedną część. Więc od razu musiałem odrzucić wszystkie intele przez to że jeden chipset płyty wspiera max 2 generacje procesorów.
Klasycznie już postawiłem na AMD i platforme AM4 która zadebiutowała w 2016 roku wspierana jest do teraz bo w lutym miały premierę nowe procesory przykładem niech będzie Ryzen 5 5605G natomiast jeśli dojdzie do rozbudowy to najpewniej wyląduje tam R7 5700 X3D 🔥Lecz budżet jest skromny więc wylądował tam R5 3600 z szuflady najniższa cena na rynku 210zł

Następna w kolejności była płyta zacząłem się rozglądać za B450 i B350 na OLX, FB market place, allegro lokalnie i zwykłym allegro. Niestety używane płyty kosztują 250-300zł więc dużo bardziej opłaca się kupić nowe za tyle samo i mieć gwarancje :) Płyta musiała mieć kartę sieciową z wifi więc postawiłem na model który użyłem już kiedyś w innym komputerze sprawdza się dobrze i ma Bluetooth 4.2 B450M/ ac rev 2 349zł

Następne w kolejce były pamięci RAM w tym budżecie warto zawsze wybierać 32GB zamiast 16GB ponieważ różnica w cenie jest mała a zauważalnie przekłada się to na minimalny FPS czyli płynność w grach i pozwala na uruchomienie więcej programów w tle. Tu wybór był prosty jak przy wyborze płyty lepiej kupić nowe zapłacić tyle samo i mieć gwarancje, padło na najtańsze z dobrą specyfikacją i ciekawym wyglądem Viper Steel 32GB 3200Mhz CL16 203 zł

Razem z RAMem szybko wybrałem też dysk teraz to polecam przynajmniej 1TB ze względu na wagę gierek i duże aktualizacje oraz Nvme Gen 4 bo różnice miedzy Gen3 to jakies 10zł a oferuje sporo wyższe prędkości :) Wybór: MSI Spatium M450 za 228zł

Kolejną częścią zestawu był zasilacz w jego przypadku chciałem dać coś markowego z zapasem mocy na przyszłość i certyfikat najlepiej gold a to wszystko do 200zł... sporo wymagań dlatego udałem się na OLX bez filtrów wyszukiwania żeby nie przegapić żadnej okazji i udało się znaleźć BeQuiet 700W ale z certyfikatem brąz ale skoro tyle watów to ten certyfikat nie był taki zły w dodatku zasilacz ma 4 złącza 6+2 PIN PCI do podłączenia karty graficznej więc idealnie pod przyszłą rozbudowę. Jedyną obawą było że przez lata eksploatacji mogą piszczeć cewki a to potrafi być uciążliwe na szczęście jest okey cena 170zł z przesyłką. :)

Teraz pora na obudowę to zawsze jest kwestia gustu dlatego ustawiłem filtry na ceneo xkom oraz morele
- długość karty graficznej 300mm i więcej to daje pełną dowolność przy wyborze karty graficznej teraz i w przypadku późniejszej rozbudowy.
-format midi tower/ATX Taki rozmiar ponieważ większa kubatura obudowy pozytywnie wpłynie na temperatury 🌡 podzespołów wewnątrz i pozwoli na zamontowanie wyższego chłodzenia na procesor oraz miejsce na chłodzenie wodne 💦 jeśli kiedyś tam trafi.
- 3 i więcej zainstalowanych wentylatorów bo jeśli są już zamontowane to oszczędza nam to sporo pieniędzy
Linki do stron wysłałem i czekając na wybór obudowy zacząłem szukać chłodzenia na procesor.
Zawsze stawiam na używane bo tam nie ma się co zepsuć jak już to wentylator wtedy kupujesz nowy za 20zł i po sprawie :) wybierając używane chłodzenie trzeba się tylko upewnić czy ma mocowanie na Twoją platformę i socket ponieważ często jest tylko na jedną np na intela 1200. Tym razem trafiłem wyjątkowo dobrze bo na Spartana 5 MAX ARGB za 87zł

Wracając do obudowy wybór padł na ASUS GT301 która bardzo wyróżnia się designem 😎Wyróżniała się też cena bo na x-kom była za 409zł spodziewałem się raczej czegoś z okolic 250zł :/ ale zajrzałem na ceneo i już udało się ściąć cenę do 349zł kupując na amazonie. Postanowiłem że się zepnę i znajdę najlepszą Grafike w pozostałych ~800zł A wybór był duży

Opcja 1 RX 6600XT Jest to jedna z nowszych kart ma zadowalającą wydajność, mały pobór prądu bo około 130W a przez to można się spodziewać ciszy i niskich temperatur ale od niego odstraszyła mnie cena bo oferty z wysyłką były od 750zł choć w grę zawsze wchodzą negocjację to jednak nadal sporo.
Opcja 2 był RTX 3060 niestety najtańsze oferty to okolice 800zł i to za wersje z 12GB która oferuje tą samą wydajność co opcja1
Opcja 3 był RX 5700XT ze względu na cenę w okolicach 550zł i tą samą wydajność co poprzednicy niestety okupione jest to wyższym poborem energii a co za tym idzie wysokimi temperaturami w dodatku to stary model i miałem obawy czy nie wyzionie ducha w najbliższych latach więc na razie najgorsza opcja :/
Opcja 4 był RTX 2070 w okolicach 700zł ten też nie miał za dużo plusów bo produkował zbliżoną ilość klatek w grach był stary jak opcja 3 ale chociaż 100zł zostawało w kieszeni i lepiej wypadał w ReyTracingu
Opcja 5 ostatnia to poprzednik na sterydach RTX 2070 SUPER który naprawdę jest super bo detronizuje poprzedników wydajnością i idealnie wpasowuje się w budżet 831 zł z przesyłką :D

Gdy już miałem procesor płyte ram i dysk zabrałem się za instalacje Win 11 oraz wszystkich aktualizacji, sterowników, programów diagnostycznych ( HWmonitor, OCCT, MSI afterburner, FurMark2) i konfiguracje BIOS w celu zwiększenia wydajności i poprawienia stabilności
PBO ✅ włączone
Resizable BAR + 4G decoding ✅ też
Global C state ✅ ON
Tryb cool and quiet ❎wyłączyłem
Virtualizacja (VT) ❎wyłączyłem
I koniecznie profil XMP ✅ wyłączyłem żeby ramy chodziły z prędkością jak w specyfikacji.

Gdy już wszystko miałem gotowe w następny dzień odebrałem kartę graficzną i miałem 24 godziny na przetestowanie i stwierdzenie czy wszystko okey więc wrzuciłem ją na pajączkowy bench i uruchomiłem Furmarka żeby sprawdzić czy karta nie wyświetla artefaktów oraz jakie ma temperatury. Test musiałem wyłączyć już po 2 minutach bo rdzeń osiągnął 85stopni a najgorętsze miejsce (hot spot) 105 nie chciałem ryzykować uszkodzeniem karty a musiałem ją przetestować chociaż 15 minut żeby stwierdzić czy jest ok wiec wziąłem się za wymianę termopadów i pasty. Dużo to pomogło bo w furmarku pod maksymalnym obciążeniem temperatury jakie trzymała karta to 76stopni na rdzeniu i 86 na HotSpot. To mnie jeszcze nie zadowalało w pełni ale chciałem zobaczyć co ten zestaw potrafi w fortnite i zdziwiłem się bardzo gdy zobaczyłem że w rozdzielczości 3440x1440 (21:9) i ustawieniach wysokich fortnite wygląda świetnie oraz pozwala na gre w 120fps średnio 🤯😲

Pozostało mi jeszcze obniżenie temperatur na karcie graficznej jedyną opcją był Undervolting czyli zmniejszenie napięć z zachowaniem tej samej wydajności na to już nie mam screena ale po wielu testach karta zeszła z okolic 1030mV na 875mV przy maksymalnym taktowaniu rdzenia ~1700 Mhz i + 300Mhz na pamięciach.
Przełożyło się to na zmniejszenie poboru energii o jakies 50W a co za tym idzie też temperatur, obrotów wentylatorów i głośności :)

Przyszli gracze są zadowoleni że wszystko śmiga
A mi na koniec zostało 200zł za robociznę i zlecenie na kolejny komputer do złożenia :D

Adres

Władysława Reymonta
Siemianowice Slaskie
41-103

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Jura PC umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij