Wizualizacje architekta

Wizualizacje architekta Oferuję wizualizacje architektury i wnętrz oraz dzielę się refleksjami na temat projektowania.

05/09/2025
Proszę o udostępnienia :).
21/11/2022

Proszę o udostępnienia :).

Oferuję wykonanie projektów elewacji, wizualizacji 3D w programie Sketchup 2015 (wersja komercyjna) na podstawie koncepcji lub projektów budynków. Wizualizacje te mogą być pomocne w kontakcie z klient...

Jeden z moich ulubionych budynków, ładnie odnowiony. Cegła i jasno-gliniany odcień tynku. Słońce trochę mi akurat nie sp...
24/10/2022

Jeden z moich ulubionych budynków, ładnie odnowiony. Cegła i jasno-gliniany odcień tynku. Słońce trochę mi akurat nie sprzyjało ;).

Dziś pokazuję swoją pracę :) Wizualizacja budynku na zlecenie pracowni MTM  Projekt .Wykonuję wszelkie wizualizacje: pro...
06/09/2022

Dziś pokazuję swoją pracę :) Wizualizacja budynku na zlecenie pracowni MTM Projekt .
Wykonuję wszelkie wizualizacje: projekty elewacji, architektura, mała architektura, altany, tarasy, wiaty, garaże, wnętrza, meble, modelowanie 3D Sketchup, pracuję zdalnie.
Zapraszam! :) Proszę o udostępnianie posta!

Krótki spacer w Chełmnie :) Drzwi, kafle, ornamenty.
03/09/2022

Krótki spacer w Chełmnie :) Drzwi, kafle, ornamenty.

Dlaczego KOŚCIÓŁ W BUKOWIE ma akurat taki kształt? Od małego patrzyłem na ten obrazek i tego nie widziałem! Zbyt znajomy...
01/09/2022

Dlaczego KOŚCIÓŁ W BUKOWIE ma akurat taki kształt? Od małego patrzyłem na ten obrazek i tego nie widziałem! Zbyt znajomy widok?
Odpowiadam, uderzyło mnie to niedawno i wiem o co chodziło Architektowi!
"Dlaczego tak, a nie inaczej?"
Otóż jestem przekonany, że zamiarem Autorów było nawiązanie do zastanej we wsi architektury i zachowanie pewnego porządku: jesteśmy w centrum miejscowości, po drugiej stronie ulicy, przy skrzyżowaniu stoi spory budynek mieszkalno-usługowy - poniemiecki, przed wojną restauracja, po wojnie pierwsza we wsi szkoła i mieszkanie nauczycielskie. W szczycie tego domu okrągłe okno. Z prawej strony domu wymurowano towarzyszący budynek gospodarczy o podobnej bryle - również z naczółkiem dachu, tylko mniejszy, taki "młodszy brat".
Dlaczego budynek nowego kościoła z przyległą salką katechetyczną mają taki, a nie inny kształt? Nawiązują do opisanych przedwojennych budynków z sąsiedztwa! Są "mniej-więcej" ich symetrycznym odbiciem przez oś, za którą przyjęto ulicę wiodącą w kierunku Mosin i Płonicy. Oczywiście, że tak i nie jest to przypadek! W taki sposób myślą architekci, takie "porządki" dostrzegają i się do nich odnoszą, czasami też je ignorują, wprowadzają coś zupełnie "z innej beczki", jednak nawet w takim przypadku dobrze by było, żeby stała za tym świadoma i przemyślana decyzja: "w tym przypadku nie wpisujemy się w kontekst, kontrastujemy, szokujemy, o to właśnie nam chodzi".
Tutaj mamy porządek, symetrię i dlatego główna bryła kościoła jest podobna do dawnego nauczycielskiego domu (pomijam dużą lukarnę, która właściwie tworzy drugi szczyt domu, bez okrągłego okna, nie jest powtórzona od strony podwórza, dlatego odczytuję kalenicę równoległą do szosy na Mosiny jako główną): zbliżony kierunek kalenicy dachu i okrągłe okno w szczycie. A salka katechetyczna? Przyległy, podobny do kościoła "młodszy brat" ! Symetrycznie, czyli tym razem po lewej stronie!
Tak to się robi!
Tak się projektuje, aby zwiększyć szanse na to, że po wybudowaniu, kiedy "nowe" wrośnie w krajobraz, odbiorca właśnie bez żadnej wiedzy o kompozycji i bez wyjaśnień Architekta miał wrażenie, że "wszystko tu do siebie pasuje".
Asymetrię szczytu i dachu kościoła (ściana "lewa" jest wyższa niż "prawa") oraz połączenie salki z kościołem bryłą zakrystii traktuję w tej interpretacji jako wyjątki od reguły, na które pozwolili sobie Projektanci, zapewne ze względów praktycznych (przejście "suchą nogą" oraz doświetlenie wnętrza kościoła wyższymi oknami od "lewej" strony, po pierwsze jest to południowy-zachód, po drugie dach blisko położonej salki do pewnej wysokości zacienia tę "lewą" ścianę kościoła).
Ten kościół, pod czujnym okiem śp. ks. Antoniego Ciemięgi zaprojektowali w latach '80 Panowie mgr inż. arch. Marek Burczyński oraz mgr inż. Z. Batruch (podaję za Panem Marianem Frydą z książki "Bukowo i Mosiny").
Z tego miejsca chcę wyrazić szacunek dla pracy i twórczości wszystkich czterech Panów (Kapłana, Projektantów oraz Pisarza 🙂 ).
🙂 Bardzo lubię to uczucie, kiedy nagle zrozumiem "co Autor miał na myśli", "jaka zasada tym rządzi", "o co tu chodzi". Zwłaszcza, jeśli wcześniej "gapiłem się" na coś wiele razy i TEGO nie widziałem 🙂.
* Jest jakaś mała szansa na to, że się mylę, że Autorom po prostu "tak się narysowało" lub "chodziło o coś innego", nie rozmawiałem z Nimi, ale:
a) wątpię, mając własne doświadczenie tego, jak się kształtuje architektów na polskiej uczelni (i piszę to z uznaniem, byłem uczony rysowania i zachowywania jakiegoś porządku i kompozycji w kształtowanej przestrzeni).
b) czy to ważne? 😉 myślę że "wyszło" dobrze, podobał mi się już wcześniej kształt tego kościoła, zwłaszcza w porównaniu z niektórymi jego równolatkami - tworzonymi po Soborze Watykańskim II w naszym kraju 🙂.
Podobał mi się, tylko nie rozumiałem, dlaczego 🙂.
w Bukowo Wieś.

Mieliśmy rysować piękne budynki, dobrze, jeśli realne do wybudowania, ale kto inny ma się martwić, jak dokładnie zrobić ...
26/08/2022

Mieliśmy rysować piękne budynki, dobrze, jeśli realne do wybudowania, ale kto inny ma się martwić, jak dokładnie zrobić tę formę. Projektant to nie wykonawca. Chyba często architekci dają sobie wejść na głowę wykonawcom i wszystko dla nich upraszczają. I potaniają, rzecz jasna.
Tyle mi jeszcze wolno, pożalić się na kartki.
Tylko jeszcze paraliżuje mnie strach, że i tak mam za mały mózg, żeby zaprojektować piękny dom.
Taki, jak kamienice czy wille, w których szukam skrzynek pocztowych.
„Ornament to zbrodnia” ?
– CHYBA
TY.
Ornamenty są piękne i właśnie po to są. Dlaczego nie żal mi czasu ani kasy, by kupić mojej narzeczonej kolczyki? Właśnie dlatego.
Negowanie ornamentu czasem chyba współistnieje z niezdolnością do jego zaprojektowania. Może to jest czyjś wybór, ja tam zazdroszczę polotu i finezji Gaudiemu i innym. I nie martwienia się za innych, jak to zrobić. A może to byli i są geniusze, którzy dawali ze swoich głów pełen przepis na budynek? Na „Sagrada Familia” – do zalania wrzątkiem?
Boję się i nie chcę nawet próbować, jeśli może się okazać, że nie będę najlepszy.
A Stanisław Niemczyk? Czy jest w każdym wymiarze kompetentny, czy raczej lekką ręką kreśli, jak by chciał, żeby forma unosiła się w powietrzu?
Wyolbrzymiam, ale otaczając się ograniczeniami (albo mając świadomość ograniczeń), zaprojektujemy inne rzeczy, niż zapominając (chwilowo) o kuli u nogi*. Wydaje mi się, że te drugie rzeczy będą piękniejsze i warte, by szukać z kolei nowatorskiego sposobu, jak to zbudować.
„Tapping”, zwłaszcza oburęczny, powstał przez używanie gitary „niezgodnie z przeznaczeniem”.

wygrzebane – styczeń 2018

* Przepisując uświadomiłem sobie, kto mi takie myślenie próbował zaszczepić – miłe wspomnienie – w tym miejscu dedykuję tych kilka zdań z wdzięcznością Pani mgr inż. arch. Marcie Radziwiłłowicz.
---
Photo by Andrey Grinkevich on Unsplash.
Photo by W K on Unsplash.

Kolejne ładne drzwi z portalem :)
25/08/2022

Kolejne ładne drzwi z portalem :)

Dziś o zieleni :)Zawsze postrzegałem te trzy drzewa - trzy buki, osobno.Aż któregoś dnia zauważyłem taką oczywistość, że...
23/08/2022

Dziś o zieleni :)

Zawsze postrzegałem te trzy drzewa - trzy buki, osobno.
Aż któregoś dnia zauważyłem taką oczywistość, że one trzy rosną W LINII, PRZY DRODZE ;).

To nie przypadek, człowiek sadzi drzewa w linii. Prawie zawsze, człowiek lubi taki "porządek" linii prostych ;).

Jak posadzi w jednej linii, to powstaje SZPALER ;)
Jak posadzi w dwóch liniach, to powstaje ALEJA :).

Często wszystko to wiąże się z drogami albo ścieżkami.

W mojej rodzinnej wsi jest taka zarośnięta, mało czytelna aleja lipowa. Dokładam przykłady z Chojnic, gdzie w alejach poprowadzono ścieżki piesze.

Dziś galeria ciekawych drzwi i portali :). Lubię myśleć o tym, że ktoś się nad nimi "narzeźbił" i doceniać tę pracę.Dobr...
17/08/2022

Dziś galeria ciekawych drzwi i portali :). Lubię myśleć o tym, że ktoś się nad nimi "narzeźbił" i doceniać tę pracę.
Dobrej środy!

Adres

Olsztyn

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Wizualizacje architekta umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij