11/11/2025
Kui kasutatud e-sigarett ehk veip satub tavaprügina prügilasse, siis võib prügila põlema minna.
Ühekordsed e-sigaretid ehk veibid on saanud igapäevaseks tarbeesemeks, kuid nende keskkonnamõju jääb sageli tähelepanuta.
See väike plasttoru tundub süütu, kuid tegelikult on tegemist ohtliku jäätmega, mis sisaldab liitiumakut, metalli, plastmassi ja nikotiinijääke.
Kui veip satub tavaprügisse, võib see prügiautos või jäätmejaamas kahjustuda ning põhjustada lühise ja tulekahju.
Sellised põlengud on muutunud jäätmekäitluses järjest sagedasemaks, sest liitiumakud süttivad ka ilma hapnikuta ja on raskesti kustutatavad.
Lisaks tuleohule on veipidel oluline keskkonnamõju ka lagunemisel. Looduses veip ei lagune – plastosad püsivad seal sadu aastaid, lagunedes mikroplastiks, mis jõuab mulda, vette ja lõpuks ka toiduahelasse.
Liitium ja teised raskmetallid kahjustavad nii taimede kasvu kui loomade ja inimeste tervist.
Kasutatud e-sigarette ja veipe ei tohi visata olmeprügisse. Need tuleb viia patarei- või väikeelektroonika kogumiskasti, jäätmejaama või poodi, kus neid müüakse.
Kasutatud vepide vastuvõtt on tasuta ja neid saab ära anda kõigis kohtades, kus kogutakse patareisid või väikeelektroonikat – näiteks poodides, jäätmejaamades ja Elektroonikaromu kogumispunktides üle Eesti.
Iga õigesse kohta viidud veip aitab vältida tulekahjusid, hoiab ära toksiliste ainete sattumise keskkonda ning võimaldab väärtuslikke materjale, nagu liitium, taaskasutada.
👉 Veip ei ole tühine jäätisepulk – see on ohtlik jäätmeliik.
Tee keskkonnale teene ja vii see õigesse kogumiskohta.
📢 Aita tõsta teadlikkust – jaga seda postitust!
Iga jagamine aitab kellelgi mõista, miks kasutatud veibi koht ei ole prügikastis, vaid kogumiskastis.
Hoolime ühiselt oma keskkonnast. 🌍💚
Kliimaministeerium
Keskkonnaamet
Too kasutatud veip kindlasti kogumiskasti, sest see on tuleohtlik.